Originální dárky pro Vaše známé a blízké

Udělejte si radost olivami

Milujete pizzu a nedovedete si ji představit bez oliv? A slyšeli jste už, že olivy jsou plody středozemského stále zeleného stromu zvaného Olea europaea? Možná Vás také překvapí, že olivy uzrávají po odkvětu bílých voňavých květů. Olivy velmi olejnaté. Obsahují totiž více než 50 % oleje a skoro 40 % vody. Svůj původ olivy nachází v oblasti Malé Asie.

Proč se vyplatí jíst olivy?

Olivy dnes znají téměř všichni také v našich končinách. Nelze tedy už dávno tvrdit, že by olivy tvořily jídelníček pouze přímořských států. Díky cestování si olivy našly své pevné místo také u nás. Rozhodně však nelze opomenout ani snahu Čechů stravovat se mnohem zdravěji než jejich předci. O olivách se tvrdí, že představují součást chutné, pestré a vyvážené gastronomie.  Olivy jsou populární nejen díky své specifické chuti, ale také díky svým blahodárným vlivům na lidský organismus. Tyto zelené a černé kulaté bobulky jsou významným zdrojem vitamínů A a E, nenasycených mastných kyselin, antioxidantů, přírodních vláknin a minerálů. Olivy obsahují také železo, vápník, draslík a hořčík. Podle expertů olivy napomáhají snížit hladinu cholesterolu v krvi. Olivy mohou dokonce zpříjemnit stravu i diabetikům.

Jaké pochoutky si připravit z oliv?

Olivy www.bassta.cz/olivy/ můžete pozobávat u čtení napínavé knihy či při sledování oblíbeného seriálu jen tak z misky a pochutnat si tak na olivách bez příchuti nebo s přidáním mandlí, sýru, papriky nebo konzervovaného ovoce. Fantazii se však meze nekladou. Navíc o Češích se právem tvrdí, že jsou v kuchyni velmi vynalézaví a rádi zkouší nové recepty k přípravě svých pokrmů. Smlsnout si tak můžete například na zelených olivách s uzenou treskou a sušenými rajčaty. Svou drahou polovičku mile překvapíte v případě, že se rozhodnete ke svačině či k lehčí večeři připravit čerstvě zapečenou bagetu s olivovým máslem. Pohoštění za pár minut snadno připravíte, jestliže upřednostníte olivovými salát s vlašskými ořechy.

18. 02. 2022

Diskuze k článku

Téma Počet odpovědí Uživatel Datum vložení
číst vše Nový příspěvek

Fotogalerie

Fotogalerie

Nejnovější diskutovaná témata

No ono záleží. Když někomu...
ubytování Rokytnice (27. 03. 2014)
Jo, Sport Hotel Bohemia! :-)
Chtěla bych se zeptat na pozivitvní...